ENDODONCIJA
Endodoncija je grana stomatologije koja se bavi lečenjem inficiranog tkiva pulpe ( zubnog nerva). Ukoliko je unutrašnjost zuba inficirana neophodno je izvaditi zubni nerv. Pulpa pored nerva sadrži krvne i limfne sudove koji zube snabdevaju hranljivim materijama. Kada je pulpa zdrava ona je dobro zaštićena od spoljašnjih iritacija, dentinom i gleđi koji predstavljaju najtvrđa tkiva u našem organizmu.
Prelom zuba: bakterije mogu ući u pulpu i izazvati njenu upalu. Upala zahvata zubni nerv, nastaje bol i dolazi do postepenog odumiranja tkiva pulpe.
Ako osetite da postoji upala, postoje dve vrste terapije takvih zuba:
- TRETMAN KANALA KORENA ZUBA
- APIKOTOMIJA

Tretman kanala korena zuba
Veoma korisna terapijska mera.
Lečen kanal korena ima dobru prognozu: korišćenjem savremenih tehnika inficirani zub u većini slučajeva se ne vadi nego ostaje tako izlečen u vilici.
Cilj lečenja kanala korena je:
- U potpunosti ukloniti obolelo tkivo iz sistema kanala korena
- Očistiti kanal korene od bakterija
- Kanalni sistem isprati ( obeskličiti) i osušiti, napuniti do vrha kanala korena tako da kasnije bakterije ne mogu dospeti u ovako tretiran
Za ovu terapiju u našoj ordinaciji koristimo sledeće instrumente:
KOFERDAM- njime izolujemo zub u odnosu na okolnu sredinu u ustima čime se sprečava unošenje bakterija u zub i gutanje sredstava za ispiranje kanala korena.
LUPE- lupama se omogućava uveličanje unutrašnjosti zuba da bi se bolje video otvor kanala korena.
APEX LOKATOR- je merni aparat, kojim precizno određujemo dužinu kanala korena što nam omogućava da broj rendgen snimaka svedemo na minimum.
MAŠINSKI ROTACIONI INSTRUMENTI- omogućavaju lakše širenje i čišćenje kanala korena.
OPTURACIJA TERMOPLASTIČNIM MATERIJALIMA ( GUTAPERKA)- podrazumeva potpuno zatvaranje kanala korena zuba gutaperkom tako da je smanjena mogućnost naknadnog prodora bakterija u kanalni sistem zuba nakon završetka lečenja.
Nakon lečenja kanala korena zuba dalja terapija je sanacija zuba estetskim ispunima ( plombama), nadogradnjama ili krunicama u zavisnosti koliko je oštećen krunični deo zuba.
RESTAURATIVNI TRETMAN
Zubna gleđ je najtvrđe tkivo u našem telu i ako se pravilno održavaju zubi , a ona ne bude oštećena nekim spoljašnjim faktorima, može trajati čitavog života.
Međutim, zubna gleđ je osetljiva na kiseline, posebno one kiseline koje proizvode bakterije razgradnjom šećera u području zuba, pri čemu zubna gleđ postaje mekana. Kao posledica nastaje KARIJES.
U ranoj fazi razgradnje gleđi može doći do njene regeneracije ukoliko se adekvatno tretiraju zubi tokom pranja i redovno fluorišu. Ako je razgradnja napredovala gleđ se više ne može regenerisati već se može sanirati samo restaurativnim tretmanom što podrazumeva da se obolela površina zuba uklanja i zamenjuje pogodnim materijalom za punjenje- PLOMBOM. Mora se pažljivo ukloniti karijes kako se kasnije ne bi pojavio prostor izmedju plombe i zuba i kako zub ne bi oboleo ispod plombe. Sanirani zubi se takođe moraju pravilno čistiti da ne bi vremenom došlo do nastanka karijesa na zubu oko plombe.
Materijali za punjenje:
Savremeni materijali, koji služe kao ispuni na zubima obolelim od karijesa, u estetskom i funkcionalnom smislu su veoma pogodni.
Kompozitni ispuni
Postoje dve različite vrste kompozitnih materijala:
- Tečni kompoziti pogodni su za manje ispune i sanaciju mlečnih zuba
- Čvrsti kompoziti se koriste kako za prednje tako i za bočne zube.
Oba ova materijala se aplikuju na zub odmah nakon tretmana karijesa i posebnom lampom sa uv zracima prosvetljavaju čime se postize njihova čvrstina i ostanak u šupljini tretiranog zuba. Kompozitni ispuni u potpunosti mogu imitirati boju i oblik prirodnog zuba što se postiže veštinom stomatologa da izmodeluje zub tako da se ne može lako uočiti razlika izmedju plombe i zuba. Ukoliko postoji veći defekt zuba terapija izbora je upotreba zlatnih ili keramičkih inleja.
Zlatni i keramički inleji
Inleji su ustvari plombe koje se dobijaju livenjem u zubotehničkoj laboratoriji. Oni se cementiraju na šupljinu u zubu nakon tretmana uklanjanja karijesa. Za zubne inleje od materijala, mogu se koristiti zlato ili keramika ( kao i metalokeramika). Oba materijala imaju odlične osobine:
- Precizno prilagođavanje u prostoru unutrašnjosti zuba tako da se ne vidi razlika između njih i prirodnog zuba
- Izuzetno su postojani
- Oba materijala podnose veliki pritisak pa se mogu koristiti kao veće plombe na bočnim zubima
- Jako su izdržljivi.
Koriste se i za prednje zube. Iz estetskih razloga češće su od keramike, čime se postiže efekat prirodne boje i oblika zuba. Na bočnim zubima u dogovoru sa vama odlučujemo koji ćemo od ova dva materijala koristiti.
Rizik od razvoja karijesa nije isti kod svakog pacijenta. Na vaš zahtev možemo uraditi test rizika od nastanka karijesa. |
Proteze i druge stomatološke nadoknade izrađuju se u našoj zubotehničkoj laboratoriji. |